З нагоди Всесвітнього дня ожиріння ДУ “Інститут гастроентерології НАМН України” з гордістю приєднується до організацій, що займаються ожирінням у всьому світі та закликають до глобальної реакції на критичний стан цієї проблеми, просувають обґрунтовану політику, здорову їжу, навколишнє соціальне середовище, а також освіту щодо ожиріння.

Незважаючи на спроби в останнє десятиліття боротися з підвищеним рівнем захворюваності, ожиріння залишається однією із найскладніших проблем громадського здоров’я 21 століття.  Уряди багатьох країн закликають вжити максимальних заходів, щоб виконати своє зобов’язання зупинити зростання ожиріння до 2025 року.

Більше половини населення нашої планети зараз має надлишкову вагу і майже кожна четверта людина страждає ожирінням.

Поширеність ожиріння у багатьох країнах потроїлася з 1980-х років.  Передбачається, що до 2030 року понад 50% популяції буде страждати ожирінням.

Це захворювання є фактором ризику цукрового діабету 2 типу, серцево-судинних захворювань та багатьох видів раку.

Ожиріння є складним: його можуть спричинити багато факторів, включаючи генетичні, психологічні, соціокультурні, економічні та екологічні, такі як стрес, нездорова дієта та малорухливий спосіб життя. 

11 жовтня відзначався Всесвітній день ожиріння.  І це можливість для всіх секторів суспільства, як державного, так і приватного, з усього світу спільно працювати над підвищенням знань та розуміння проблеми ожиріння, колективно вирішувати цю зростаючу проблему.

Кожна маленька модифікація способу життя має значення!

Хоча жодна зміна сама по собі не може вирішити кризу ожиріння, стійкі зміни в дієтичних звичках та режимі фізичної активності вже можуть змінити ситуацію.  Наприклад, зменшення вживання цукру, додавання до свого раціону більше фруктів та овочів, перехід на цільнозерновий хліб та крупи та регулярні фізичні вправи можуть сприяти здоровому харчуванню та способу життя. 

Правильна підтримка людей із ожирінням, у тому числі з боку медичних працівників, друзів та сім’ї, також є ключовою: роблячи це разом, ми можемо досягти більшого, кращого.

ОЖИРІННЯ МАЄ ГЛИБОКІ КОРЕНІ

Разом ми можемо створити здорове майбутнє

ДОСЛІДЖУЙТЕ КОРЕНІ ОЖИРІННЯ

КОРІНЬ 1

Біологія

Наше тіло розроблене з важливою захисною системою для запобігання голоду.

В організмі виробляється важливий гормон, лептин, який сигналізує мозку про те, скільки жиру зберігається. Коли рівень жиру та лептину знижується, то мозок трактує це як голодування і перемикає метаболізм на енергозбереження, підсилює апетит. Це добре допомагає утримати вагу нашого тіла від патологічного зниження.

На жаль, при наявності істотних запасів жиру в організмі (тобто, при ожирінні) метаболізм дає збій. Мозок перестає помічати лептин і починає помилково вважати, що людині критично необхідні додаткові калорії. Результатом стає виникнення «вовчого» почуття голоду і бажання з’їсти все, що знаходиться в полі зору. Пастка підвищеного лептину працює по замкнутому колу – чим більше жиру накопичує тіло людини, тим гірше мозок «бачить» цей жир, і тим активніше він змушує людину шукати їжу. Результатом стає подальше підвищення лептину та посилення ожиріння.

Якщо людина з надлишковою вагою починає дотримуватися дієти з різкою відмовою від їжі та обмеженням калорій, то приблизно на 2-4 день після початку дієти рівень лептину різко падає. Однак мозок, як і раніше, не в змозі зрозуміти, що запасів підшкірного і внутрішнього жиру цілком достатньо для виживання – і знову включає різке відчуття голоду. Ситуація ускладнюється тим, що через перепади рівня лептину тіло переходить в «режим збереження енергії» – сповільнюються процеси обміну речовин (включаючи синтез тестостерону та інших статевих гормонів), знижується працездатність і з’являється сонливість. Підсумок – погане самопочуття і сильний апетит. Саме тому більшості повних людей так складно худнути.

Оскільки нормальний рівень лептину у жінок зазвичай в 2-4 рази вище, ніж у чоловіків, дівчата частіше потрапляють в «лептіновую пастку», прагнучи схуднути за рахунок різкої відмови від їжі та дотримання строгих дієт. Намагаючись перебороти себе і придушити сильне відчуття голоду на дієті, вони лише ще сильніше ламають свій метаболізм, провокуючи тіло на запас калорій у вигляді жиру. Крім іншого, більш високий базовий рівень лептину пояснює і те, що чоловіки швидше худнуть за рахунок дотримання дієти, а жінки – за рахунок активних фізичних тренувань і жиросжигающего кардіо. Однак, на жаль, в реальності дієти для схуднення помилково вважаються переважно «жіночої» темою, тоді як силові тренування – чоловічою.

Для того, щоб знизити рівень лептину та повернути здатність організму адекватно реагувати на інсулін, потрібні як регулярні фізичні тренування, так і практично повна відмова від швидких вуглеводів – однак без різкого обмеження калорійності харчування. Раціон для зниження лептину повинен будуватися на великій кількості некрахмальних овочів (саме овочів, а не солодких фруктів), нежирного м’яса, цільних круп, а також правильних рослинних жирів (оливкової олії). При цьому вживання солодощів і напівфабрикатів з підсилювачами смаку має максимально обмежуватися.

КОРІНЬ 2

Їжа

Перероблена їжа (так званий “західний тип” дієти), яку зараз вживають у всьому світі, сприяє швидкому зростанню ожиріння.

За останні кілька десятиліть харчове середовище різко змінилося.  Спостерігається значне збільшення оброблених харчових продуктів, які є широко доступними, калорійними, бідними поживними речовинами, доступними за ціною та широко рекламованими.  Бажаний смак і текстура оброблених продуктів, в поєднанні з привабливою упаковкою та великим маркетингом, пов’язані з системами контролю мозку, які підвищують апетит, мотивацію прийняття їжі та можуть призвести до збільшення її споживання.  Як правило, оброблені харчові продукти також набагато дешевші, ніж корисні, здорові, натуральні харчові продукти, що ще більше витісняє споживання правильної їжі, особливо в більш неблагополучних верствах населення.

Епідемія ожиріння виникла протягом останніх 40 років і відображає ці зміни в харчовому середовищі.  Збільшення обробленої їжі зараз спостерігається у багатьох країнах із низьким та середнім рівнем доходу, що порушуємісцевий раціон та сприяє швидкому зростанню ожиріння.

КОРІНЬ 3

Генетичний ризик

Ми успадковуємо свої гени від батьків, і, за підрахунками, 40–70% наших шансів мати ожиріння пов’язано з ними.  Зараз виявлено сотні генів, які можуть сприяти ризвитку ожиріння.  Більшість із цих генів самі по собі мають незначний ефект, але в поєднанні їх негативний вплив значно збільшується.  Вплив генів може бути змінений такими факторами навколишнього середовища, як наші звички у способі життя.

КОРЕНЬ 4

Доступ до охорони здоров’я

Практично в усіх країнах людям, які страждають на ожиріння, повинен бути забезпечений легкий доступ до спеціалізованих медичних закладів, які можуть лікувати цю хворобу за допомогою індивідуальних методів лікування, таких як дієта, ліки проти ожиріння, поведінка та варіанти фізичних вправ, які унікальні для особистості; в деяких випадках це може також включати хірургічне втручання.

Догляд, який надається належним чином підготовленим клініцистом, що спеціалізується на медицині ожиріння, заразнедоступний у більшості країн світу.  Не маючи доступу до належним чином підготовлених спеціалістів, більшість людей, які страждають ожирінням, не зможуть досягти і підтримувати здорову довгострокову вагу тіла.

Доступ до охорони здоров’я сам по собі може бути складним через дефіцит географічного лікаря, транспортні бар’єри, страхове покриття та відсутність кваліфікованих спеціалістів з медицини ожиріння, тим більше, що більшість програм медичної школи ще не пропонують спеціальних навчальних програм з лікування ожиріння.

Недавнє дослідження ожиріння в системах охорони здоров’я у понад 60 країнах виявило, що більшість із них не мають належних послуг для боротьби з ожирінням. 

Тому ми повинні зосередитись на обізнаності, доступності спеціалістів, ранньої діагностиці та доступі до спеціальної допомоги на всіх етапах життя – від педіатричних пацієнтів до дорослих старшого віку.  Це є ключем до успіху в лікуванні ожиріння.

КОРЕНЬ 5

Події життя

Пренатальне життя, раннє доросле життя, вагітність, хвороби та ліки можуть впливати на збільшення ваги.

Події, що відбуваються протягом життя, можуть бути рушіями збільшення ваги.  Дитинство та пренатальне життя є критичними періодами, коли харчові фактори можуть вплинути на схильність до ожиріння у зрілому віці.

Рання зрілість: У таких країнах із високим рівнем доходу, як США, з 20-40 років середній приріст ваги становить 1/2 – 1 кг на рік.  Деякі люди отримують навіть більше, ніж в середньому, особливо при сидячому спосібі життя, емоційному або фінансовому стресі, порушенні сну або змінної роботи.

Вагітність: З народженням кожної дитини мати зберігатиме в середньому 1 кілограм.  Деякі жінки зберігають більше. 

Менопауза у жінок: Хоча дослідження не підтверджують надлишкову вагу під час самої менопаузи, відбувається зміщення розподілу жиру в організмі до менш сприятливої ​​форми ожиріння – центральної (або вісцеральної, абдомінальної, «форми яблука»), що пов’язано з більшим ризиком розвитку діабету та серцевих захворювань.

Деякі хвороби (наприклад, депресія) та деякі ліки (такі як стероїди від астми та антидепресанти) можуть призвести до збільшення ваги.  Якщо ви боретеся зі своєю вагою, принесіть список своїх ліків своєму лікарю.  Зміна ліків, пов’язаних із збільшенням ваги, може допомогти при втраті ваги.

КОРЕНЬ 6

Маркетинг

Існує складний взаємозв’язок між харчовими системами та здоров’ям, оскільки маркетинг продуктів харчування має відомий зв’язок із ожирінням.

Доведено, що обезогенне середовище (тобто, яке сприяє виникненню ожиріння) складається з багатьох різних елементів, включаючи доступність їжі, громадський транспорт та маркетинг.

Разом ці компоненти перетворюють харчове середовище та харчові системи.  На жаль, у країнах із низьким рівнем доходу нездорове харчове середовище є нормою. 

Протягом останніх десяти років вивчалася роль маркетингу в харчових середовищах.

Наприклад, у Латинській Америці дослідження показали, що маркетингові стратегії використовуються для того, щоб впливати на дітей у виборі продуктів харчування за допомогою використання персонажів мультфільмів, рекламних акцій та розміщення товарів.  Є вагомі докази того, що маркетинг впливає на вибір споживання і що це пов’язано з неякісною дієтою.  Сюди входить споживання харчових продуктів з надмірною обробкою, які, як ми зараз знаємо, викликають ожиріння.  Крім того, втручання з метою обмеження маркетингових можливостей були ефективними у зменшенні дитячого ризику, незважаючи на втручання харчової промисловості, яке продовжує залишатись значною перешкодою для впровадження та лікування ожиріння.

КОРЕНЬ 7

Психічне здоров’я

Симптоми деяких розладів психічного здоров’я та пов’язані з ними ліки можуть призвести до збільшення ваги.

Ожиріння та психічне здоров’я глибоко переплетені.  Деякі розлади психічного здоров’я можуть мати такі симптоми, як млявість, зниження сну, надмірний сон та підвищений апетит, що може призвести до збільшення ваги.  Деякі способи лікування розладів психічного здоров’я (наприклад, антидепресанти та антипсихотичні препарати) пов’язані з помірним або значним збільшенням ваги.  Дослідження відзначають, що люди, які мають гени, пов’язані з високим ІМТ, мають більший ризик депресії.  Випробування стигматизації ваги також може збільшити ризик розладів психічного здоров’я (наприклад, тривоги та депресії).

КОРЕНЬ 8

Сон

Порушення сну змінює вироблення гормонів, які можуть вплинути на вашу вагу, та викликати високий рівень стресу.

Недолік сну (як тривалості, так і якості) пов’язаний із такими захворюваннями, як серцево-судинні захворювання, депресія та ожиріння.  Зокрема, коли мова йде про ожиріння, відсутність сну може призвести до підвищеня кортизолу (гормон стресу, пов’язаний із збільшенням ваги), греліну (гормон, який стимулює апетит), а також зниження лептину (гормону, який повідомляє мозку, коли ти ситий).  Високий рівень гормонів стресу може змусити вас частіше жадати солодкої, жирної та солоної їжі.  Управління проблемами зі сном може допомогти вам отримати більше енергії, менше їсти і загалом почуватись краще.  Зменшення повсякденного рівня стресу там, де ви можете, або вдосконалення способів боротьби зі стресом може призвести до позитивного впливу на ці фактори, а також на ваш загальний план управління вагою.

КОРЕНЬ 9

Стигма

Вагова дискримінація та стигматизація можуть мати значні наслідки для тих, хто страждає ожирінням.

Упередження до надлишкової ваги – це негативне ставлення та переконання щодо людей, що живуть у великих тілах.  Стигма ожиріння – це глибоко вкорінені соціальні стереотипи, пов’язані із ожирінням та людьми, які страждають ожирінням.  Вагова дискримінація – це несправедливе ставлення до людей через їх вагу.  Упередження ваги, стигматизація та дискримінація можуть мати значні фізичні, психологічні та психосоціальні наслідки.  Стигма ожиріння може збільшити ризик ожиріння (наприклад, підвищений рівень гормонів стресу, уникання спортивних залів).  Стигма ожиріння може також мати соціальні та економічні наслідки для людей, які страждають ожирінням, наприклад, менша кількість можливостей для отримання освіти та працевлаштування.

Внутрішнє упередження ваги або самонаправлене упередження – це ступінь, до якого особи, які страждають ожирінням, підтримують негативні переконання щодо ваги, упереджених щодо себе, і можуть вплинути на результати лікування та ожиріння.

Посилання:

  1. https://www.worldobesityday.org/
  2. World Health Organisation. The challenges of obesity in the WHO region and the strategies for response, 2007 http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0010/74746/E90711.pdf
  3. http://www.who.int/healthinfo/global_burden_disease/GlobalHealthRisks_report_part2.pdf. Page 17
  4. https://www.sweeteners.org/category/31/news/499/Changing-the-narrative-around-obesity-together

Інформація надана ДУ “Інститут гастроентерології НАМН України”